תודה מפנימיית "נווה הדר"


בשמנו ובשם ילדי הפנימייה אנחנו רוצים להודות לכם על תרומתך הנהדרת לילדי הפנימייה. ביום המעשים הטובים, עשייה זו מחממת את הלב, ומשמחת את ילדינו.   קרא עוד..

מערכת סולארית ביתית

טוב לדעת

הפקת אנרגיה מהשמש וניצול נכון של חשמל סולארי מאפשרים חיסכון כלכלי ניכר, אך גם חיסכון אנרגטי משמעותי. ייצור אנרגיה סולארית אינו כרוך ביצירת פסולת רבה וזיהום אוויר ואינו מזיק למשאבים הטבעיים של כדור הארץ, אלא משתמש במקור אנרגיה חלופי ובלתי נדלה - השמש.

כדי ליצור חשמל ביתי יש להשקיע סכום לא מבוטל בבניית מערכת סולארית, אולם מרגע שהמערכת בנויה, בעלי הבית מקבלים חשמל בחינם לאורך 25 שנה.

  • בעלי מקצוע
  • מערכת סולארית ביתית
select


מערכת סולארית ביתית

מהי המערכת וכיצד היא עובדת| התקנה| יתרונות המערכת הסולארית לייצור חשמל|

 ייצור חשמל מאור השמש והחזרים מחברת החשמל| מחירים ומה החסכון| למי מתאימה ולמי לא

אנרגיה סולארית הפכה בשנים האחרונות לאחת האופציות הפופולאריות ביותר להפקת אנרגיה חלופית ומתחדשת אשר נוצרת ממקור זמין, חסכוני ובלתי מתכלה - קרינת השמש. טכנולוגיות אנרגיות סולאריות מאפשרות יצירת חשמל סולארי באופן עצמאי בעזרת אנרגית השמש בלבד. כיום, ניתן לבנות כמעט על כל גג מערכת סולארית איכותית שתאפשר ייצור חשמל עבור בעלי הבית וכתוצאה מכך יותר ויותר אנשים מבינים את הפוטנציאל והיתרונות הגלומים בתהליך ייצור חשמל עצמי/פרטי.

מהי המערכת וכיצד היא עובדת

מערכות סולאריות לייצור חשמל מנצלות את אור או חום השמש לייצור חשמל. בשנתיים האחרונות החלו לפעול בישראל עשרות חברות העוסקות בהתקנה של מערכות סולאריות בטכנולוגיה פוטו-וולטאית: טכנולוגיה שהופכת את אור השמש לחשמל. המערכת בנויה מלוחות סיליקון, זכוכית ורכיבים נוספים, והחשמל שמופק ממנה מועבר למערכת חשמלית ומשם לרשת החשמל.

מערכות סולאריות המותקנות על גג הבית מורכבות מפאנלים סולאריים, או לחילופין מלוחות פוטו-וולטאים העשויים לרוב מסיליקון ומוטענים בשדה חשמלי. כאשר קרני השמש פוגעות בלוחות הפוטו-וולטאים, נוצר בהם זרם חשמלי המועבר דרך כבלים אל ממיר סולארי המשנה את הזרם הישר שנוצר ע''י הפנלים לזרם חילופין שניתן להשתמש בו בנקודות החשמל בבית. זוהי, באופן כללי ובסיסי ביותר, מערכת סולארית לייצור חשמל ביתי.

התקנה

תקנות רשות החשמל מתירות לכל בעל בית פרטי להתקין מערכת סולארית לייצור חשמל, כאשר החשמל המיוצר משמש לצריכה פרטית ועודפיו מוזרמים לחברת החשמל המעניקה החזר כספי עבור סך ייצור החשמל הסולארי. בחירת גודל וסוג המערכת הסולארית תלויה במספר פרמטרים חשובים - החל מצריכת החשמל הממוצעת, גודל השטח להתקנת המערכת, תנאי השטח, זווית שיפוע הגג, דרך מספר שעות השמש ביום ועוד.

יתרונות המערכת הסולארית לייצור חשמל

 הפקת אנרגיה מהשמש וניצול נכון של חשמל סולארי מאפשרים חיסכון כלכלי ניכר, אך גם חיסכון אנרגטי משמעותי. ייצור אנרגיה סולארית אינו כרוך ביצירת פסולת רבה וזיהום אוויר ואינו מזיק למשאבים הטבעיים של כדור הארץ, אלא משתמש במקור אנרגיה חלופי ובלתי נדלה - השמש. בזמן שהעולם נתון בבעיה חריפה של מקורות אנרגיה ומשאבים מתכלים, מערכת סולארית לייצור חשמל נתפסת כאחד הפתרונות הטובים ביותר לבעיה. בנוסף, אנרגיה המופקת מקרינת השמש ידידותית לסביבה ואינה כרוכה בשריפה וביצירת גזי חממה. התקנת מערכת סולארית מונעת את התלות במשווקים חיצוניים (חברת חשמל, מדינות אחרות) ולמעשה מייצרת את האפשרות להפיק חשמל באופן עצמאי בזול, לאורך זמן ובהתאם לעקומת הביקוש הקיימת.

ערכת חשמל סולארית ביתית מציעה כמה יתרונות ליצרן הפרטי, רובם אידיאולוגיים וחלקם כלכליים: • אנרגיה סולארית ביתית היא נקייה לחלוטין. • מערכת חשמל סולארית ביתית מציעה רווח כספי ללקוח ממכירת החשמל לאחר החזר ההשקעה. • מקור אנרגיה שלא תלוי בדלק ממקורות זרים. • אנרגיה סולארית ביתית היא אנרגיה מתחדשת ולכן הגיונית ונכונה מכל בחינה.

 ייצור חשמל מאור השמש והחזרים מחברת החשמל

 מערכת סולארית ביתית קטנה מבחינת הגודל שלה כמובן וגם מבחינת היקפי ייצור החשמל שלה. למרות שהטכנולוגיה של אנרגיה סולארית משתפרת כל הזמן היא עדיין מגיעה עם מגבלות מסוימות של הספקים ונצילות התאים הסולאריים. יעילותו של פאנל סולארי מבחינת נצילות אנרגיה סולארית להפקת חשמל איננה מלאה, אלא דווקא נמוכה יחסית, ועומדת בממוצע על 15% נצילות. נתון זה נכון הן למערכת חשמל סולארית ביתית וגם למערכות אנרגיה סולארית עסקיות גדולות. השורה התחתונה היא שכל קילו-וואט אחד מותקן של פאנלים סולאריים ייצר בממוצע בישראל כ-1700 קוט"ש בשנה. השטח הפיזי שצריך להתקנת מערכת קטנה מאוד של קילו-וואט אחד הוא 10 מ"ר, אך במקרה של מערכת סולארית ביתית המערכות קצת גדולות יותר לרוב.

כבר לפני כשנתיים אישרה רשות החשמל לסבסד ייצור חשמל מפאנלים סולאריים פוטו-ולטאיים. חברת החשמל קונה את החשמל במחיר של 2 שקלים לקילו-ואט, בעוד שהתעריף שהיא גובה לכל קילו-ואט עומד על 50 אגורות בלבד. ההתחשבנות מול חברת החשמל נעשית על בסיס כספי, ולא על בסיס ההספק. כלומר: אם ייצרת 50 קילו-ואט וצרכת 50 קילו-ואט, תקבל מחברת החשמל בסוף החודש 75 שקל. התעריף יתקבל במשך 20 שנה, והוא צמוד למדד. הסיבה לגידול בביקושים כעת היא השינוי בהסדרי המימון באופן שיאפשר שיעבוד ישיר של תזרים המזומנים מחברת החשמל לבנק.

 איך עובד הקיזוז מול חברת חשמל?

יש מערכת מדידה נפרדת לצריכה (המונה הרגיל שבכניסה לבית) ומונה מיוחד שמודד כמה חשמל ייצר הפאנל והועבר לרשת של חברת החשמל. חברת החשמל עושה את הקיזוז ללקוחות פרטיים ישירות בחשבון.

מחירים ומה החסכון

המערכת הכי קטנה לייצור חשמל מהשמש היא בהספק של 4 קילו-ואט, ועלותה 110-80 אלף שקל. מערכת כזו מתאימה לשימוש פרטי, ודורשת רק 32 מ"ר. גודל המתקן המקסימלי לאנשים פרטיים עומד על 15 קילו-ואט (בעלות של כ-350 אלף שקל) ולעסקים עד 50 קילו-ואט (כמיליון שקל). קיים פטור ממס למערכות של עד 4 קילו-ואט עד להכנסה של 18 אלף שקל לשנה.

לאחר שחברת ההתקנה מסיימת את התקנת המערכת יש להודיע לחברת החשמל כדי שתחבר אתכם לרשת. טכנאי של חברת החשמל יגיע לביתכם ויחליף את מונה החשמל הקיים באחד מפוצל – מונה ייצור ומונה צריכה. עלות החלפת המונה מסתכמת בכאלף שקל. בנוסף, חברת החשמל גובה כעשרה שקלים בחודש על קריאת המונה.

בכדי ליצור חשמל ביתי יש להשקיע סכום לא מבוטל בבניית מערכת סולארית, אולם מרגע שהמערכת בנויה, בעלי הבית מקבלים חשמל בחינם לאורך 25 שנה. מכיון שכאמור את יחידות החשמל המיוצרות (קוט''ש) על ידי המערכת ניתן למכור לחברת החשמל, המחויבת על פי חוק לרכוש אותן, יכולה ההשקעה בבניית המערכת לחזור לדיירים בקלות רבה וההשקעה תוכיח תשואה נאה של כ 12%-15%.

למי מתאימה ולמי לא

יש בעיה להתקין מערכות כאלה בבתים משותפים, הן בגלל המחסור במקום על הגגות והן בגלל שחשבון החשמל צריך להיות רשום על שמו של אדם ספציפי או מי שמוגדר כיישות משפטית. עם זאת, ועדי בתים יכולים לקדם מערכת שתשרת את הבניין כולו, "תספק" חשמל למערכות המשותפות (תאורה, משאבות) ותזרים מזומנים בטווח הארוך לקופה המשותפת.

 

רוצה הצעת מחיר חינם?

לקבלת הצעת מחיר ללא התחייבות מצדכם ממאגר בעלי מקצוע של "יצאת גדול" לחץ כאן

*
*
*
מקצוע*
...Loading...
מחפש בעל מקצוע אחר
תחומים נוספים
מונחים נוספים
על האתר
על האתר
X
דוא"ל: