תודה ליצאת גדול


תודה ליצאת גדול שמחזיקים בעלי מקצוע כאלה לרונן מקסם המים על העזרה הרבה והאמון הרב שנתתי בו הוא בא לתקן בבית של אבי ניצול שואה בן 94 נזילה מהכיור בשעה 8 בערב הוא הגיע כיבד מאוד את אבי תיקן בזהירות את הבעיה ועוד אמר לי בלי לחץ תשלם לי מחר באמת אני בהלם נפגשתי עם הרבה בעלי מקצוע אבל כזה עוד לא ראיתי רב תודות טוביה אדלמן 03-5326936 28/5/14   קרא עוד..

הדברת ג'וקים

טוב לדעת

מדביר מוסמך יודע באיזה חומר יש להשתמש בעבור כל סוג של חרק ויודע  מה המינון הנכון של חומר ההדברה המדולל במים. מדבירים חובבנים עלולים להשתמש בחומר שאינו מתאים, או להשתמש בחומר מתאים - אך במינון שגוי.

מומלץ להזמין מדביר בתחילת הקיץ כדי למנוע את הופעת המקקים בהמשך.


  • בעלי מקצוע
  • הדברת ג'וקים


הדברת תיקנים

מי רשאי להדביר וכללי בטיחות| שיטות הדברה| הסיכונים הכרוכים בהדברה| ממה להזהר ולהימנע| אחריות

מציאותם של תיקנים (ג'וקים( חיים (בוגרים וצעירים) מתגלה בעקר לאחר הדלקת אור פתאומית בשעות החשיכה, או לאחר חשיפה פתאומית של  מקומות מסתור אופייניים. הסימנים למוקדים הם מציאותם של תיקנים מתים, נשלים, תיקי ביצים, סימני כרסום, שאריות כרסום וריח רע. מה בעצם עושים המדבירים אחרי שהם מורים לנו לעזוב את הבית לצורך  הפעולה, ולמה כדאי לשים לב. 


מי רשאי להדביר וכללי בטיחות 

מדביר מוסמך יודע באיזה חומר יש להשתמש בעבור כל סוג של חרק, ויודע גם מה המינון הנכון של חומר ההדברה המדולל במים. מדבירים חובבנים עלולים להשתמש בחומר שאינו מתאים, או להשתמש בחומר מתאים - אך במינון שגוי.

כדי לקבל רשיון מדביר, נדרש בעל המקצוע להציג תעודת יושר (מדוע תעודת יושר? כי הוא נשאר בביתכם ואתם יוצאים החוצה), וכן הוא נדרש לעבור קורס מקיף - כחודשיים של לימודים אינטנסיביים.

החובבן עלול להיות אדם ללא רשיון, או אדם המשתמש ברשיון על שם מישהו אחר. מומלץ לדרוש מהמדביר לראות את תעודתו, ולוודא שהיא אכן רשומה על שמו. כך ניתן לראות האם יש למדביר רישיון או לא.

 למדביר חובבן יש נטייה להשתמש בריכוז גבוה מאוד של חומר ההדברה. 'ליתר ביטחון' הם אומרים, מתוך מחשבה שככל שהמינון חזק יותר - כך יהיה אפקטיבי יותר. למעשה, אין צורך במינון גבוה של חומר הדברה. זה מיותר, מסוכן ומחמיר את הפגיעה בסביבה.

שיטות הדברה

הריסוס

מומלץ להזמין מדביר בתחילת הקיץ. ועדי בית רבים נוהגים להזמין באופן קבוע מדביר בחודשים אלו כדי למנוע את הופעת המקקים בהמשך. במהלך ההדברה המדביר יפתח את מכסי הביוב סביב הבניין, את ארונות החשמל והשירות וירסס בתוכם. התיקנים הגדולים באים מהביוב.

 

שיטות הדברה נוספות

ההדברה יכולה להיעשות ע"י איבוק, ריסוס, הנחת פיתיון, או שילוב של כל השיטות הנ"ל, יש להקפיד על אופן ביצוע פעולת הדברה ולדאוג להחדרת התכשירים לעומק מקומות המחיה והמסתור של התיקנים.

הדברה בג'ל (הדברה ללא ריח)

  • הדברה באמצעות מדבקה
  • הדברה באמצעות אבקה 

 

הדברה בג'ל (הדברה ללא ריח):

אחת השיטות הנפוצות, מלבד ריסוס, הנה הדברה באמצעות ג'ל. השימוש בג'ל נעשה באמצעות הנחתו בנקודות המסתור של הגו'קים - בין השאר מאחורי ארונות ובתחתיות המגירות.

לשיטה זו שלושה יתרונות עיקריים:

אין ריח, ולכן אין צורך לצאת מהבית או לאוורר אותו. אין צורך לפנות כלים וחפצים. הפעולה מהירה מאוד (10-5 דקות עבודה).

חסרונות:

  • להדברה באמצעות ג'ל אין תוצאה מיידית. נדרשת סבלנות רבה יותר עד להיעלמות סופית של המקקים. הסיבה למשך הזמן הארוך (עד שבוע) נעוצה באופן פעולת הג'ל על הג'וקים. בניגוד לריסוס, שם הג'וקים נפגעים מעצם המגע עם החומר, הג'ל איננו פוגע בג'וקים באמצעות מגע אלא רק על-ידי אכילה. למעשה, הג'ל הוא מזון מורעל. הג'ל גם לא גורם למוות מיידי של הג'וקים, כדי שהם לא יקשרו בין הג'ל והמוות שלהם - ואז האחרים יזהרו. להיפך, הם מביאים את חבריהם והאפקט חל גם עליהם.
  • חיסרון נוסף של שיטת הדברה זו הינו מחירה הגבוה יחסית  400-300 שקל לדירה סטנדרטית. המחיר גבוה, משום שהחומר עצמו יקר.

ישנם מדבירים שקוראים להדברה זו "הדברה אורגנית" אך זו טעות. לכל   הדואג לסביבה כדאי לדעת שלמרות שלא מדובר בריסוס, עדיין מדובר ברעל. אמנם הג'ל בטוח יותר - הן למדביר הן ליושבי הבית - אך זה לא הופך אותו לאורגני.

אם אתם מחפשים משהו נקי יותר - נסו הדברה באמצעות מדבקה. השימוש בג'ל מתאים למקומות שבהם לא ניתן לרסס, או לא רוצים לרסס מסיבות שונות, למשל: משרדים, חדרים ללא חלונות ומסעדות.

 

הדברה באמצעות מדבקה

אחת השיטות הפחות הנפוצות הנה הדברה באמצעות מדבקה. השיטה עובדת כך: על מדבקה שמים נקודות חומר עם ריח של מקקים שנמשכים אל הריח ונדבקים. אפשר לקרוא להדברה זו "הדברה אורגנית", מכיוון שלא כרוך בה פיזור של רעלים. הריח שאליו נמשכים הג'וקים הנו חיקוי של פרומון המופרש על-ידי המקקים. אם אתם דואגים מהרחת פרומונים של מקקים, אז אין לכם סיבה; בני אדם לא יכולים להריח פרומונים של מקקים. הריח מושך את המקקים, והם פשוט נדבקים למדבקה בדיוק כמו במלכודת דבק לעכברים.

 יתרונות עיקריים של שיטה זו:

 אין ריסוס, אין רעל, אין סיכון.

אין צורך לפנות כלים וחפצים או לצאת מהבית. 

החסרונות של שיטה זו דומים לחסרונות של הג'ל - אין תוצאות מיידיות והעלות גבוהה יותר מריסוס.

 

הדברה באמצעות איבוק 

שיטת הדברה נוספת היא הדברה באמצעות איבוק. האיבוק קטלני הרבה יותר מהריסוס, אך עלול לפגוע באדם. לכן, מדבירים מקצועיים לובשים חליפת הגנה מלאה, הכוללת גם מסיכה, לפני שהם ניגשים לטפל באבקה.

בבתים פרטיים כמעט ולא עושים איבוק. מתי כן? בתוך מוצרי חשמל - במנוע של המקרר (בעיקר במסעדות), היות וריסוס חומר נוזלי לתוך המנוע של המקרר עלול לגרום לקצר. ככלל, בכל מקום שבו לא ניתן לרסס (כל מערכת חשמל כמעט) הטיפול נעשה באמצעות איבוק, או באמצעת ג'ל.

 

הדברה בבית ובחוץ

פעולות הדברה בתוך מבני מגורים - או כהשלמה לריסוס שבוצע יכולה להתבצע ע"י שימוש במלכודות דבק עם פרומונים המושכים את התיקנים או ע"י ריסוס בחומרים המאושרים לשימוש הקהל הרחב. החדרת התכשירים לתוך הסדקים והחריצים,תיעל את פעולת הדברה.

פעולות הדברה בשטחים הציבוריים - -  רצוי מאוד לבצע הדברה אחת לשנה כמניעה טרום הופעת התיקנים, וצמצום התיקנים שיוכלו לחדור לדירות הפרטיות והשטחים המשותפים כגון מדרגות ולוביים. יש לרסס מסביב למבנה מסביב ובבורות הביוב המשותפים. במקרה של דירות גן מומלץ מאוד לבצע גם את בורות הביוב של הדירות גן נגד תיקנים מאחר שמערכות אלה קשורות למערכות המרכזיות. כמו כן מומלץ לבצע ריסוס בדירות הפרטיות לאחר סיום פעולת ההדברהכי עלולה להיות חדירה מחודשת ואכלוס מהיר של מערכות הביוב המרכזיות ע"י תיקנים מהבתים או בריחה של תיקנים מהביוב המרכזי לבתים

הדברה במערכות הביוב  - חומרי הדברה ירוססו על הדפנות והמכסים. במקרה של נגיעות קשה מומלץ להשתמש גם באבוקת עשן. על המדביר לנהל רישום מסודר של כל פעולות ההדברה ולהשתמש בתכשירי הדברה המיועדים להדברת תיקנים במערכות הביוב ע"פ הכיתוב על התווית.

הסיכונים הכרוכים בהדברה

על פי רוב, חומרי ההדברה המשמשים להדברת תיקנים הם ממשפחת הפירתרואידים. במלים פשוטות - מדובר ברעל עצבים. חומרי הדברה אלו, למרות שמם המפחיד, הינם בעלי רעילות נמוכה יחסית לבני אדם. ואולם אסור לבוא במגע עם חומרים אלו. הסיכון בנשימה נמוך יותר, אך לא מומלץ לשהות בבית לפחות שעתיים לאחר הריסוס.

 כדי להימנע ממגע עם החומר יש לנקות בסבון ובמים את המקומות שבהם היה ריסוס - שלושה ימים לאחר הריסוס.

ממה להזהר ולהימנע

להדברה עם זרחן אורגני אין קשר להדברה אורגנית. זרחן אורגני הוא חומר מסוכן שאסור בשימוש. מדבירים חובבנים אינם מתעדכנים בהכשרות של המשרד להגנת הסביבה, ולכן אינם יודעים, לדוגמא, שהחל מ- 2008 אסור להשתמש בחומרי הדברה המכילים זרחן אורגני. מדבירים רבים ממשיכים להשתמש בחומרי הדברה אלו עקב חוסר ידע וחוסר אכיפה.

מדבירים שאינם מקצועיים לא מכירים את הוראות הבטיחות, או שאינם מקפידים על הוראות אלו, ועלולים לגרום נזק לתושבי הבית. דוגמה חמורה לכך היתה ב-2007, שבה הואשם מדביר בגרימת מוות ברשלנות.

יתכן ואף רצוי להימנע מהצורך בהדברה. מדבירים רבים לא יאמרו לכם מה כדאי לעשות בשביל למנוע כניסת חרקים. הם מעוניינים שתזמינו אותם גם בשנה הבאה. החרקים נכנסים לדירה מחריצים, סדקים, חלונות ופתחי ביוב. פעולת המניעה הטובה ביותר היא סתימת כל הסדקים והחריצים הנראים לעין. פעולה זו תמנע גם כניסת נמלים. מומלץ להתקין רשתות על החלונות, כי התיקנים הגדולים (התיקן האמריקני) מגיעים גם בתעופה.

 התיקנים עולים גם דרך הצנרת של המטבח, ואז יוצאים מהכיור או דרך חורים כלשהם. אין מניעה לזה - למעט ריסוס פעם בשנה של בור הביוב מחוץ לבית.

פעולות המניעה חשובות מאוד גם בהיבט הסביבתי. חומרי ההדברה פוגעים בסביבה. לכן - כל הימנעות מהדברה מבורכת.

אחריות

 לא על כל הדברה ניתן לתת אחריות. בעבור הדברת תקינים יש לדרוש אחריות לשנה, ובעבור הדברת נמלים - האחריות המקובלת היא לחצי שנה. בתקופה זו על המדביר להגיע, ללא עלות נוספת, אם הבעיה חוזרת. בהדברת עכברים, חולדות ופרעושים, לעומת זאת, לא ניתנת, בדרך כלל, אחריות, היות והפתרון מקומי בלבד.

 

רוצה הצעת מחיר חינם?

לקבלת הצעת מחיר ללא התחייבות מצדכם ממאגר בעלי מקצוע של "יצאת גדול" לחץ כאן

*
*
*
מקצוע*
...Loading...
מחפש בעל מקצוע אחר
תחומים נוספים
מונחים נוספים
על האתר
על האתר
X
דוא"ל: